
Termenul până la care administratorii fondurilor de pensii private de la Pilonul II trebuie să își majoreze capitalul social va fi prorogat, astfel încât Guvernul să poată discuta cu administratorii fondurilor despre proiectele publice în care aceștia pot investi, astfel încât să fie beneficieze și de o reducere a cerințelor de capitalizare impuse prin OUG 114. Prorogarea ar urma să fie promovată printr-o nouă ordonanță de urgență, care va fi adoptată de Guvern săptămâna viitoare, a declarat ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici.
Firmele din domeniul comunicațiilor electronice vor avea posibilitatea să achite în 15 zile jumătate din cuantumul unei amenzi aplicate de ANCOM, nu doar jumătate din minimul prevăzut de lege în cazul amenzii, așa cum este reglementat în prezent.
Plenul Camerei Deputaților a aprobat miercuri solicitarea mai multor deputați membri ai Comisiei pentru transporturi pentru declanșarea unei anchete parlamentare la compania națională de transport aerian Tarom, cu scopul verificării modului în care în perioada 2017-2018 conducerea companiei și-a îndeplinit obiectivele de performanță, dar și verificării activităților financiare, achizițiilor, investițiilor și structurii flotei, inclusiv modalității de înstrăinare a două aeronave anul trecut.
Banii încasați de dezvoltatorii imobiliari pentru locuințele date în folosință înainte de recepția lucrărilor sau fără a fi legate la rețelele de utilități ar fi urmat să fie confiscați de stat, conform modificărilor pregătite la Legea privind calitatea în construcții, anunțate de Profit.ro. După ce experții au declarat pentru Profit.ro că practicile pe care această măsură vrea să le împiedice sunt o reacție la birocrație și ar putea favoriza dezvoltatorii străini, senatorii au renunțat miercuri la o astfel de prevedere.
Senatorii, atât de la opoziție, cât și de la putere, au votat miercuri, în cvasi-majoritate sau chiar în unanimitate, trei proiecte de legi prin care obligă Guvernul să demareze, chiar din acest an, construcția a trei noi autostrăzi. Este vorba de a patra autostradă pe care au adoptat-o senatorii doar în această lună, încurajați de adoptarea anul trecut a proiectului de lege care obligă Guvernul să construiască ”Autostrada Unirii” în 4 ani.
Accesarea în mod repetat de materiale de propagandă teroristă, prin internet sau alte mijloace de comunicații electronice, în scopul însușirii ideologiei teroriste va fi tratată ca infracțiune și pedepsită cu închisoare de până la 3 ani. Furnizorii de servicii de găzduire, de conținut sau de rețele de comunicații electronice destinate publicului vor fi obligați să elimine sau blocheze un astfel de conținut online, altfel vor risca amenzi de până la 100 de milioane de lei.
Exprimarea inechivocă, indiferent de modalitate sau context, a intenției de săvârșire a unui act de terorism va fi considerată tentativă și va fi pedepsită cu închisoarea, asemenea actelor de terorism. Această prevedere a fost introdusă de deputați într-un proiect de lege privind prevenirea și combaterea terorismului care a primit miercuri votul final al Parlamentului.
Parlamentul a aprobat, prin votul coaliției de guvernământ, un proiect de lege, propus de Guvern, privind Strategia ”România 2040”, care urmează să fie elaborată de o comisie condusă de președintele Camerei Deputaților și liderul PSD, Liviu Dragnea.
Statul român va condiționa atribuirea anumitor contracte de achiziții publice în domeniile apărării și securității de existența unei propuneri de offset încă de la elaborarea ofertei, urmând ca, în cazul unui acord, propunerea de offset să fie semnată odată cu contractul de achiziție. Nerespectarea acestei condiții va duce la nulitatea contractului de achiziție.
Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia vor putea fi reținute de poliția rutieră într-un nou caz, conform unui proiect de lege adoptat miercuri de senatori. Polițiștii vor putea astfel sancționa personalizarea unui autovehicul cu anumite sisteme de iluminare pe timpul nopții.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0845 | -0.0009 | -0.02 % |
| 1 USD | 4.3934 | -0.0048 | -0.11 % |
| 1 GBP | 5.7726 | -0.0155 | -0.27 % |
| 1 CHF | 5.4772 | +0.0211 | +0.39 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro