
Firmele nu vor mai putea fi cercetate penal în cazul unei fraude pe lanțul de TVA decât dacă există probe materiale că respectivul agent economic a intrat în contact cu firmele evazioniste.
După încercări nereușite în trecut, parlamentarii revin cu noi inițiative de majorare a limitei de viteză în localități, cu argumentul fluidizării traficului, în particular al celui comercial. De data aceasta, limita de viteză în interiorul localităților este propusă a fi majorată la 60 km/ h pe traseul drumurilor naționale și europene.
Acționarii se vor putea retrage dintr-o societate pe acțiuni nu doar atunci când nu votează decizia finală de divizare sau fuziune a societății pe acțiuni, ci chiar din stadiul inițierii acestor proceduri, prevede o inițiativă legislativă.
Legea prevenirii, în baza căreia firmele nu vor fi amendate de inspectorii Fiscului pentru anumite nereguli, având la dispoziție un anumit interval în care să rezolve problemele, va fi aplicată și hotelierilor de pe litoral, urmând să fie valabilă și pentru anumite obligații ale comercianților legate de casele de marcat electronice. "Iertarea" temporară de amendă nu va fi însă posibilă pentru nerespectarea anumitor normel de calitate în construcții.
Cheltuielile de sponsorizare sau mecenat și cheltuielile privind bursele private vor putea fi scăzute din cifra de afaceri a unei firme într-un procent dublat față de cât prevede legea în prezent.
Noua amnistie fiscală pregătită pentru firme și persoane fizice cu datorii la stat, anunțată de Profit.ro, la care Guvernul s-a opus, deși inițiativa aparține partidului care susține puterea, a fost în cele din urmă respinsă de Senat.
Ariile naturale protejate vor putea fi modificate pentru exploatări de resurse minerale fără a mai fi nevoie de o hotărâre a Guvernului și de avizul Academiei, au decis senatorii. Argumentul aleșilor este că există licențe vechi de concesiune minieră pentru terenuri care au fost declarate ulterior arii naturale protejate.
Din septembrie, firmele cu minimum 50 de angajați care nu încadrează persoane cu handicap în limita a cel puțin 4% din numărul total de angajați sunt obligate, în baza unei ordonanțe aprobate de Guvern, să achite lunar la buget echivalentul unui salariu minim brut, înmulțit cu numărul de posturi în care nu au angajat astfel de persoane. Până în septembrie, suma de plată era de doar 50% din salariu. În comisia de buget a Senatului, noua regulă a fost propusă la amânare până în aprilie anul viitor, dar amendamentul a fost respins în comisia de muncă, iar plenul Senatului a mers pe mâna Guvernului.
Angajații își vor putea deduce fiscal cheltuielile cu vaccinarea propriilor salariați, în timp ce posturile de radio și televiziune vor fi obligate să promoveze în mod gratuit campaniile de vaccinare ale ministerului de resort.
Senatorii au aprobat, luni, prin vot o serie de modificări la proiectul de lege privind telemunca, astfel încât un angajat va putea munci și în altă parte decât la sediul unei firme, angajatorii vor avea mai puține responsabilități privind locul de telemuncă, iar angajatul mai multă flexibilitate și ca timp de lucru.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2554 | +0.0041 | +0.08 % |
| 1 USD | 4.5584 | +0.0077 | +0.17 % |
| 1 GBP | 6.1277 | +0.0041 | +0.07 % |
| 1 CHF | 5.6244 | +0.0023 | +0.04 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro