
Engie România, cel mai mare furnizor local de gaze naturale, controlat de grupul francez omonim, a înregistrat anul trecut un profit net de 69,9 milioane lei, potrivit datelor acționarului minoritar Fondul Proprietatea, în scădere cu 86% comparativ cu 2020 (circa 489 milioane lei).
Fondul Proprietatea, acționarul minoritar al celui mai mare producător de energie electrică din România, compania de stat Hidroelectrica, și-a evaluat din nou în creștere deținerea de 20% din capitalul societății, din care vrea să listeze la Bursă cel puțin trei sferturi, valoarea acesteia fiind reajustată la 30 aprilie în creștere cu 14% față de 30 martie.
Compania RAO Nordic Oy din Finlanda, controlată de grupul rus Inter RAO, principalul trader care achiziționează energie electrică produsă în Federația Rusă și o vinde pe piața finlandeză, a anunțat că suspendă importurile din Rusia începând de sâmbătă, 14 mai, din cauza faptului că n-ar mai fi fost plătită din data de 6 mai.
Compania de furnizare, distribuție și producție de energie electrică Electrica SA, la care cel mai mare acționar este statul român prin Ministerul Energiei, cu peste 48% din acțiuni, a raportat pierderi de aproape 158 milioane lei pe primul trimestru din 2022, față de profitul net de circa 58 milioane lei din perioada similară a anului trecut.
O firmă controlată de omul de afaceri suedez rezident în Monaco Emanuel Muntmark, deținătorul Monsson Group, unul dintre cei mai mari dezvoltatori de proiecte de energie regenerabilă din România, dar cu afaceri în întreaga lume, supranumit "regele eolienelor", a obținut recent aviz de racordare de la Transelectrica pentru proiectul de construire a unui parc fotovoltaic gigant în județul Arad.
Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale (ANRSPS) din subordinea Secretariatului General al Guvernului (SGG) vrea să cumpere de pe piață până la 6.400 de tone de mâncare la conservă pentru refugiații ucraineni care ajung în România din cauza agresiunii militare a Federației Ruse împotriva țării vecine.
Conform datelor oficiale de la finalul lunii martie, Termoficare Constanța avea la acel moment datorii restante în valoare de circa 106 milioane lei față de producătorul de energie termică Electrocentrale Constanța, aflat în insolvență. Luna trecută, Consiliul Local Constanța a aprobat acordarea către Termoficare Constanța a unui împrumut pe un an fără dobândă în valoare de 33 milioane lei și a avertizat că e în proces de actualizare a prețului local de facturare a gigacaloriei, cel în prezent în vigoare neacoperind costurile operatorului.
WIEE România SRL, subsidiara locală a gigantului rus de stat producător de gaze naturale Gazprom, al doilea importator și revânzător de gaze rusești din România ca volum și încasări în 2021, se află pe lista celor peste 30 de companii energetice occidentale sancționate de către Federația Rusă ca măsură de retaliere împotriva sancțiunilor vestice care i-au fost aplicate pentru agresiunea sa militară asupra Ucrainei.
Operatorul de stat al terminalului petrolier din Portul Constanța, Oil Terminal, a terminat primul trimestru al anului cu un profit net de 11,52 milioane lei, aproape dublu față de cel afferent perioadei similare din 2021 (6,34 milioane lei), potrivit datelor raportate de companie Bursei de Valori București.
Un inginer de la instituția americană de reglementare a industriei energetice nucleare a scris într-o opinie profesională separată că designul clădirii care va încapsula unitățile reactorului și bazinul de combustibil nuclear uzat nu prezintă asigurări suficiente că aceasta va putea rezista la cel mai mare cutremur luat în considerare fără să se prăbușească și, în plus, ar putea fi vulnerabilă și la seisme mai mici.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2337 | +0.0027 | +0.05 % |
| 1 USD | 4.5926 | -0.0124 | -0.27 % |
| 1 GBP | 6.1088 | -0.0090 | -0.15 % |
| 1 CHF | 5.6047 | -0.0104 | -0.19 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro