
Economia SUA a avansat cu 1,1% în primul trimestru raportat la perioada similară din 2015, peste estimările de luna trecută, care indicau o creștere de 0,8%, potrivit datelor finale publicate marți de Departamentul de Comerț american.
Compania americană Dow Chemical a anunțat, marți, că va desființa 2.500 de locuri de muncă la nivel global, echivalentul a 4% din total, în urma deciziei de a fuziona cu DuPont, mutare care va da naștere celei mai mari corporații din industria chimică, cu vânzări anuale de peste 90 de miliarde de dolari.
Acțiunile europene au continuat să scadă luni și au închis la minimul ultimelor patru luni, influențate de decizia Marii Britanii de a părăsi Uniunea Europeană, care a împins investitorii spre plasamente considerate mai sigure. Cele mai afectate au fost acțiunile bancare care au închis la minimul ultimilor aproape 5 ani.
Intel ar putea vinde divizia de securitate informatică, înființată în 2011, când compania americană a plătit 7,7 miliarde de dolari pentru cumpărarea producătorului de software antivirus McAfee, potrivit unor surse apropiate situației, citate de Financial Times.
Premierul britanic, David Cameron, exclude varianta organizării unui nou referendum pe tema apartenenței Marii Britanii la Uniunea Europeană, informează The Independent.
Președintele Parlamentului European, Martin Schulz, i-a cerut duminică premierul britanic David Cameron să înceapă procedura oficială de ieșire din Uniunea Europeană săptămâna viitoare, la un summit unde liderii statelor membre UE vor discuta despre impactul Brexit, având în vedere că amânarea desprinderii Marii Britanii de blocul comunitar duce la accentuarea incertitudinilor.
Averea cumulată a celor mai bogați 400 de oameni din lume s-a redus, într-o singură zi, cu 127,4 miliarde dolari, în condițiile în care bursele s-au prăbușit după ce Marea Britanie a ales să părăsească Uniunea Europeană. Averea miliardarilor a scăzut vineri cu 3,2%, la 3.900 miliarde de dolari, potrivit Bloomberg Billionaires Index.
Moody's a înrăutățit perspectiva ratingului suveran al Marii Britanii de la 'stabilă' la 'negativă' din cauza incertitudinii declanșate de rezultatul referendumului de joi, în care britanicii au ales ieșirea din Uniunea Europeană, potrivit unui comunicat al agenției de rating.
Un director al subisidiarei Volkswagen din Coreea de Sud a fost reținut vineri de procurori, prima arestare la nivel mondial în scandalul emisiilor poluante, fiind acuzat de falsificarea datelor raportate către autorități, informează Reuters și Wall Street Journal.
Acțiunile europene înregistrează scăderi semnificative după votul pro-Brexit, dar declinul este mai temperat decât cel înregistrat în deschiderea ședinței de tranzacționare..
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0774 | +0.0021 | +0.04 % |
1 USD | 4.3012 | -0.0105 | -0.24 % |
1 GBP | 5.8090 | -0.0113 | -0.19 % |
1 CHF | 5.4318 | +0.0051 | +0.09 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro