
Deutsche Bank a pierdut aproape 1,4 miliarde de euro din capitalizare vineri, după ce Departamentul american al Justiției a cerut celei mai mari bănci din Germania să plătească 14 miliarde de dolari (12,5 miliarde euro) pentru soluționarea unui litigiu legat de creditele imobiliare toxice vândute înainte de criza suprime, din 2007-2008.
Fostul șef al UniCredit Bank Austria, Willibald Cernko, va fi noul director de risc al grupului bancar Erste Group Bank începând cu 1 ianuarie 2017, a anunțat joi proprietarul BCR. Cernko îl va înlocui în funcție pe Andreas Gottschling, care a decis să se retragă înainte de terminarea actualului mandat, pentru a fi mai aproape de familie.
Dacia va prezenta la Salonul Auto de la Paris variantele restilizate ale modelelor Sandero, Sandero Stepway, Logan și Logan MCV, a anunțat joi producătorul auto de la Mioveni. La patru ani de la lansarea ultimei generații, cele mai bine vândute modele Dacia beneficiază de un nou design în partea frontală, faruri pe LED și un interior modificat.
O eventuală victorie a lui Donald Trump la alegerile prezidențiale din SUA va provoca turbulențe semnificative pe piețele financiare și ar putea “șterge” până la 1.000 de miliarde de dolari din produsul intern brut al celei mai mari economii a lumii până la încheierea mandatului, în 2021, potrivit unei analize Oxford Economics.
Comisia Europeană a prezentat miercuri, cu ocazia discursului anual despre starea Uniunii susținut de președintele Jean-Claude Juncker, noi propuneri pentru revizuirea normelor UE în domeniile telecomunicațiilor și drepturilor de autor, principalele inițiative incluzând înființarea de puncte de acces la internet wireless gratuite pentru toți cetățenii UE, conexiuni 5G în orașele importante până în 2020, precum și recunoașterea juridică a editorilor de presă ca titulari de drepturi de autor.
Volkswagen și fostul șef al agenției israeliene de securitate internă Shin Bet au înființat o companie care va dezvolta soluții de securitate cibernetică în domeniul auto. Denumită CyMotive Technologies, compania mixtă va furniza sisteme de securitate pentru mașinile autonome și vehiculele conectate la internet.
În pofida unui debut de ședință “verde”, bursele europene au consemnat pierderi pentru a patra zi consecutiv marți, trase în jos de companiile petroliere. Acțiunile petroliștilor au scăzut puternic după ce Agenția Internațională pentru Energie (IEA) a revizuit în coborâre estimările privind cererea mondială de petrol până la finele anului 2017, în special din cauza reducerii apetitului în China și India.
Facebook a actualizat platforma Messenger, una dintre noutăți fiind opțiunea de a achita cumpărăturile direct din aplicație, a anunțat compania fondată de Mark Zuckerberg.
Acțiunile Apple cresc cu peste 2,8% pe bursa de la New York în timpul tranzacțiilor dinaintea deschiderii ședinței reglementate de marți, după ce operatorul de telefonie T-Mobile SUA a anunțat că a înregistrat un număr record de precomenzi pentru iPhone 7.
Acțiunile europene au recuperat o parte din pierderile înregistrate după prima jumătate a sesiunii de luni, însă au închis pe roșu pentru a treia zi consecutiv, pe fondul temerilor că băncile centrale ar putea renunța la măsurile de relaxare cantitativă. Speculațiile privind o iminentă majorare a dobânzii cheie din SUA au alimentat și astăzi vânzările de active riscante pe piețe, însă cele mai recente comentarii ale Fed arată că banca centrală americană nu se grăbește să crească ratele.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2390 | +0.0046 | +0.09 % |
| 1 USD | 4.5422 | +0.0136 | +0.30 % |
| 1 GBP | 6.0714 | +0.0050 | +0.08 % |
| 1 CHF | 5.6794 | +0.0077 | +0.14 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro