
Ministerul Finanțelor a pus în dezbatere publică proiectul de ordonanță cu măsuri fiscale. Astfel, la microîntreprinderi plafonul scade la 500.000 de euro, vor fi limitate consultanța și managementul și dispare micro fără angajați, în HoReCa se majorează TVA de la 5% la 9% iar impozitul specific se abrogă, fiind înlocuit cu impozitarea pentru microîntreprinderi, de 1%, cresc accizele la tutun și alcool, crește la 19% TVA pentru băuturi cu conținut ridicat de zahăr, se majorează impozitele pe clădiri și terenuri prin trecerea la impozitarea în funcție de valoarea din grila notarială, impozitul pe dividende urcă la 8%, fiind eliminată și excepția pentru fondurile de pensii, inclusiv cele Pilon II. Măsurile au fost prezentate anterior, în cea mai mare parte, de Profit.ro.
ANAF a pregătit un proiect de ordin de președinte care stabilește 21 de subcriterii de risc fiscal pe care le va folosi pentru a determina gradul de risc ca un contribuabil să își respecte sau nu obligațiile fiscale. În cazul în care analiza ANAF relevă că există riscuri de neconformare, inspectorii Fiscului vor face, probabil, verificări. Printre subcriteriile stabilite sunt neînregistrarea în scopuri de TVA, riscurile asociate acționarilor/ asociaților/ administratorilor/ altor persoane, din perspectiva înregistrării fiscale, depunerea cu întârziere sau nedepunerea declarațiilor fiscale, reducerea profitabilității, declararea incorectă, plata cu întârziere sau insolvabilitatea.
Numărul posturilor ocupate a crescut în luna mai cu numai 45, cel mai redus avans lunar din mandatul actualului guvern, care ajunge astfel la un plus de 10.897 posturi ocupate în plus față de momentul preluării mandatului. Dacă pentru primele cinci luni guvernul Ciucă avea o medie lunară de 2.170 de posturi în plus, evoluția din luna mai a coborât media lunară pentru primele șase luni (decembrie-mai) la 1.816, nivel la care rămâne cel mai ridicat cel puțin din 2016. Guvernul a anunțat suspendarea angajărilor la stat în perioada iulie-decembrie, deși sunt permise excepții.
Măsurile fiscale pregătite de Guvern pot aduce autorităților un plus de venituri de peste 12 miliarde de lei, potrivit unui document de lucru al Guvernului, obținut de Profit.ro, cu estimări pentru majoritatea măsurilor propuse. O parte însemnată a banilor colectați în plus ar ajunge direct la autoritățile locale, care ar încasa cu 4 miliarde de lei în plus din impozitul pe clădiri și terenuri. Peste 1 miliard de lei ar ieși în plus din buzunarele celor care câștigă la jocuri de noroc, alte 2,5 miliarde lei ar ajunge la buget în plus din restricțiile puse la microîntreprinderi, impozitul pe dividende ar genera un plus de 2 miliarde de lei pentru stat, în timp ce extinderea sistemului de deduceri personale ar costa circa 3 miliarde de lei.
Autoritatea Vamală Română (AVR) va primi o suplimentare a numărului de posturi, în prezent de 3.060, cu 324 până la încetarea crizei actuale existente la granița României, generată de conflictul militar care se desfășoară pe teritoriul Ucrainei, dar nu mai mult de 3 ani, prevede un proiect de Ordonanță de Urgență pregătit de Ministerul Finanțelor, instituție care are în subordine AVR. Angajările ar urma să aibă loc cu derogare de la suspendarea introdusă recent de Guvern a angajărilor în sistemul bugetar în perioada 1 iulie - 31 decembrie 2022. Șeful Vămii, Bogdan Mihei, a declarat pentru Profit.ro în urmă cu o lună că va fi nevoie de personal în lunile următoare, în contextul deschiderii unor noi puncte de trecere a frontierei cu Ucraina.
Ministerul Finanțelor a pregătit un proiect pentru modificarea D112 (Declarație privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate). Proiectul de ordin comun al Ministerului Finanțelor, Ministerului Muncii și Ministerului Sănătății aduce în principal modificări privind facilitățile fiscale acordate în agricultură și industria alimentară, dar și pentru noi tipuri de concedii medicale.
Ministerul Finanțelor a pregătit două proiecte de ordin de ministru vizând facilitățile fiscale acordate în sectoarele construcții și agricol/alimentar. Dacă cel referitor la construcții integrează într-un singur act normativ informațiile, proiectul privind sectorul agricol și industria alimentară era necesar după ce Parlamentul a introdus facilități similare și la companiile din aceste domenii. astfel, proiectul de ordin stabilește unele aspecte, cum ar fi calculul cifrei de afaceri.
Guvernul va introduce în perioada 1 iulie - 30 septembrie un mecanism de reducere a prețului benzinei și motorinei cu 50 de bani pe litru. Din suma de 50 de bani, 0,25 lei/litru reprezintă o subvenție legată direct de preț și se include în baza de impozitare a TVA, prevede un proiect de OUG pregătit de Guvern și care confirmă datele anunțate de Profit.ro. Totodată, compensația acordată de stat, de 0,25 lei/litru se stabilește și se individualizează de către operatorii economici într-o declarație al cărei model se aprobă prin ordin al președintelui ANAF. Declarația se depune până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-a acordat reducerea și reprezintă și cerere de restituire.
Lista este completată de o serie de măsuri agreate deja de coaliție și anunțate anterior în premieră de Profit.ro.
Aplicarea mecanismului de compensare a prețului la carburanți va fi opțională pentru operatorii de benzinării, urmând ca aceia care își asumă aplicarea reducerii prețului cu 50 de bani pe litru să poată compensa cei 25 de bani pe litru, impactul suportat de stat, din sumele pe care le datorează la buget, cum ar fi, de exemplu, TVA, prevede proiectul pregătit de autorități. Impactul bugetar al măsurii, potrivit informațiilor Profit.ro, este de circa 200 de milioane de lei pe lună, partea statului. În urma discuțiilor pe care autoritățile le-au avut cu marile lanțuri de benzinării, există așteptări ca acestea să intre în mecanismul de compensare.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0860 | +0.0015 | +0.03 % |
| 1 USD | 4.4037 | -0.0128 | -0.29 % |
| 1 GBP | 5.7723 | -0.0046 | -0.08 % |
| 1 CHF | 5.4550 | -0.0016 | -0.03 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro