Autori

Florentina Dragu

Florentina Dragu

Contact

Florentina Dragu are 4934 articole

Acțiunile europene au avut cel mai amplu declin zilnic din ultimele două luni. Bursa de la Atena s-a prăbușit cu 3,5%

Acțiunile europene și-au continuat declinul început vineri și au încheiat tranzacțiile de astăzi cu cea mai amplă scădere zilnică din ultimele două luni, în condițiile în care piețele din întreaga lume au suferit corecții pe fondul temerilor legate de măsurile antimigrație anunțate de președintele SUA. Companiile aeriene și operatorii din turism au fost printre cele mai afectate titluri, în timp ce, în Grecia, indicele de referință s-a prăbușit cu peste 3,5% și costul de finanțare a urcat, după ce FMI a avertizat că datoria țării este nesustenabilă și va rămâne așa în absența unor noi restructurări.

Acțiunile europene au avut cel mai amplu declin zilnic din ultimele două luni. Bursa de la Atena s-a prăbușit cu 3,5%
Ceasul Apocalipsei, mutat cu 30 secunde mai aproape de miezul nopții, și din cauza lui Trump. Cea mai scurtă durată după ce SUA și fosta URSS au testat bomba cu hidrogen

Ceasul Apocalipsei, instrument simbolic care indică cât de aproape este omenirea de o catastrofă de proporții globale, a fost dat înainte cu 30 de secunde, minutarul arătând în prezent că mai sunt două minute și jumătate până la miezul nopții, moment la care cursul omenirii va fi schimbat radical. Naționalismul în creștere, schimbările climatice, noi teste cu arme nucleare efectuate de Coreea de Nord și retorica lui Donald Trump din campania prezidențială sunt principalele motive prezentate de oamenii de știință pentru resetarea ceasului.

Ceasul Apocalipsei, mutat cu 30 secunde mai aproape de miezul nopții, și din cauza lui Trump. Cea mai scurtă durată după ce SUA și fosta URSS au testat bomba cu hidrogen
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0839 -0.0007-0.01 %
1 USD4.3783 -0.0165-0.38 %
1 GBP5.7585 -0.0096-0.17 %
1 CHF5.5032 +0.0060+0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read