
Profitul operațional al CEZ în România a scăzut anul trecut cu 10,8%, la 3,3 miliarde coroane cehești (120,9 milioane euro), de la 3,7 miliarde coroane în 2014. Creșterea vânzărilor de electricitate și costurile mai mici cu pierderile din rețea nu au fost suficiente pentru a acoperi pierderea de 600 milioane coroane (22 milioane euro) cauzată, în principal, de suspendarea alocării de certificate verzi pentru parcul de la Cogealac și de creșterea provizioanelor cu impozitele suplimentare pe care grupul ceh le-ar putea plăti pentru parcurile eoliene deținute pe piața românească.
Acțiunile marilor companii europene au încheiat sesiunea bursieră de luni la maximul ultimelor două luni, sprijinite de evoluția companiilor din minerit și sectorul auto, dar și de optimismul generat de deciziile Băncii Centrale Europene (BCE) la ultima ședință de politică monetară. De cealaltă parte a Atlanticului, principalii indici ai bursei de la New York evoluau indecis după primele ore, influențați de scăderea cu aproape 4% a cotațiilor petrolului.
India a mai făcut un pas spre finalizarea propriului sistem de navigație prin satelit și unde radio (GPS), după ce săptămâna trecută a plasat cu succes pe orbita Terrei al șaselea satelit din cele șapte necesare pentru ca sistemul să devină funcțional. Lansarea ultimului satelit din constelația sistemului indian regional de navigație prin satelit - IRNSS - este programată pentru luna viitoare.
Curtea de Arbitraj de la Moscova a respins luni un apel depus de Google împotriva deciziei prin care autoritatea antitrust din Rusia a ordonat companiei, în toamna anului trecut, să renunțe la preinstalarea aplicațiilor proprii pe terminalele mobile echipate cu sistemul de operare Android, relatează MarketWatch.
Petrolul Brent a revenit luni sub pragul de 40 dolari/baril, după ce guvernual iranian a infirmat speculațiile privind o eventuală participare, alături de alți exportatori de petrol, la un acord în vederea plafonării producției globale de țiței la nivelul lunii ianuarie, relatează MarketWatch.
Luigi Lavazza SpA, cel mai mare producător italian de cafea, vrea să atingă vânzări anuale de aproximativ 2 miliarde de euro până în 2020, sprijinite de o serie de achiziții recente și de consolidarea operațiunilor pe piața italiană, potrivit directorului general al companiei, Antonio Baravalle.
Iranul se va alătura discuțiilor dintre marii exportatori de petrol ai lumii privind o eventuală plafonare a producției numai după ce rafinăriile proprii vor procesa 4 milioane de barili de țiței pe zi, potrivit ministrului iranian al Petrolului, Bijan Zanganeh.
Primele teste cu mașini fără șofer pe autostrăzile din Marea Britanie vor avea loc în 2017, potrivit guvernului britanic, care speră ca vehiculele autonome să devină o prezență obișnuită pe străzile din regat începând cu anul 2020.
Producătorul italian de bunuri de lux Salvatore Ferragamo utilizează microcipuri pentru a monitoriza încălțămintea și gențile comercializate, în încercarea de a combate contrafacerea produselor sale, scrie Bloomberg.
Bundesbank, banca centrală a Germaniei, s-a opus pachetului de măsuri introduse joi de Banca Centrală Europeană (BCE), potrivit unor surse familiare cu situația, lucru care amplifică tensiunile dintre cele două instituții bancare și evidențiază dificultatea construirii unei politici monetare unitare pentru economiile din zona euro, scrie Wall Street Journal.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0847 | +0.0008 | +0.02 % |
| 1 USD | 4.3768 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 GBP | 5.7545 | -0.0040 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.5259 | +0.0227 | +0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro