
Marca Skoda a fost inclusă pe lista celor care trebuie să înlocuiască airbag-urile mașinilor sale, pentru a înlătura pericolul pe care airbag-urile frontale le prezintă pentru șofer și pentru ceilalți pasageri din mașină. Numărul de mașini rechemate depășește jumătate de milion.
Uzina Dacia din România se confruntă din nou cu efectele crizei de cipuri, astfel că muncitorii vor sta acasă timp de șase zile, interval care include și zilele libere de Paște.
Noul management al Toyota Motor Co. a prezentat într-o amplă intervenție video noul plan al companiei, care schimbă radical abordarea pe segmentul electric al japonezilor, care până acum au stat în expectativă din punctul de vedere al acestei tehnologii și au preferat să vândă motoare hibrid.
Așa cum era de așteptat, reprezentanții industriei auto nu sunt impresionați de excepția pe care Uniunea Europeană a permis-o pentru anul 2035, când vor fi interzise toate formele de propulsie care emit CO2, pentru autoturisme și LCV-uri. Șeful Stellantis, Carlos Tavares, spune că așa numiții e-fuels nu vor influența prea mult trecerea la mașini electrice în Europa.
Opel va intra în proiectul STADT:up, dedicat soluțiilor pentru conducerea autonomă în orașe, cu ajutorul unui prototip ce va fi gata în 2025.
Marca Citroen va fi condusă de la 1 martie de actualul director de vânzări și marketing al grupului Stellantis. Numirea vine după plecarea neașteptată a lui Vincent Cobee.
Dacia reușește să-și consolideze rezultatele de pe cea mai mare piață auto din Europa, Germania, cu o creștere de peste 30 de procente în primul trimestrul al anului, cu aproape 6.000 de mașini înmatriculate în martie.
La momentul achiziției uzinei din Craiova, o sumă importantă, aproape 500 de milioane de euro, a fost menționată în contract ca obligație de investiție asumată de Ford Otosan, pentru următorii trei ani. După un an, prima etapă a fost încheiată, iar fabrica și-a crescut capacitatea la 250.000 de vehicule anual.
După aproape 500 de milioane de euro investite, Ford Otosan a prezentat, la mai puțin de un an de la achiziția uzinei românești, și primul rezultat al echipei de ingineri și designeri care au lucrat pentru a aduce un nou automobil la Craiova: E-Transit Courier este primul automobil electric de serie fabricat în România și unul din seria care va crește producția din uzina Ford până la 272.000 de mașini anual.
Constructorul american Tesla a rezolvat și problemele de personal din uzina din Berlin, după cele tehnice, astfel că poate crește volumul producției pentru a face față cererii. În acest moment, fabrica funcționează deja în trei schimburi.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2386 | -0.0050 | -0.10 % |
| 1 USD | 4.5315 | -0.0250 | -0.55 % |
| 1 GBP | 6.0664 | -0.0012 | -0.02 % |
| 1 CHF | 5.6904 | -0.0169 | -0.30 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro