Medicii și profesorii vor putea închiria locuințe construite de Agenția Națională pentru Locuințe (ANL) indiferent de vârstă. Astăzi, condiția este să aibă cel mult 35 de ani. Totodată, în cazul tinerilor, termenul de repartizare a unei locuințe ANL va crește de la 3 ani la ce mult 5 ani de la împlinirea vârstei de 35 ani, iar costul de vânzare a locuinței se va raporta la investiția realizată și nu la costul de înlocuire.
Certificatul verde de vaccinare, lansat pe 1 iulie la nivel european, va putea fi utilizat de la această dată și de către români pentru a călători în spațiul comunitar, a dat asigurări premierul Cîțu.
Persoanele asigurate în sistemul public de sănătate și tratate în spitale private, care au încheiate contracte cu casele de asigurări de sănătate, vor putea plăti, de la 1 iulie, pentru regimul de spitalizare continuă, cazuri acute, o contribuție personală pentru a acoperi diferența dintre tarifele de la privat și tarifele suportate de la buget. Pentru serviciile de ambulatoriu clinic de specialitate și ambulatoriu paraclinic furnizate în unitățile private, controbuția personală va fi reglementată anul viitor, a stabilit Guvernul printr-o ordonanță de urgență.
Scutirea de plata impozitului specific pentru sectorul HoReCa, decisă inițial până în luna martie, va fi prelungită până la finele acestui an, mai exact până la 25 decembrie, a anunțat premierul Cîțu.
Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, care la 1 august va împlini 72 de ani, a transmis Parlamentului o solicitare de modificare a legii care interzice cumulul pensiei cu salariul în sistemul bugetar, astfel încât să includă la excepții și pe membrii Consiliului de administrație al Băncii Naționale a României, pentru ca aceștia să aibă posibilitatea să își desfitșoare activitatea și după împlinirea vărstei de 70 de ani.