Exercitarea profesiei de avocat va fi compatibilă cu activități și funcții didactice inclusiv în învățământul preuniversitar, respectiv cu funcția de responsabil cu protecția datelor cu caracter personal sau cu calitatea de expert în executarea contractelor cu finanțare europeană, potrivit unui proiect legislativ care va primi votul final al Parlamentului.
Copiii cu vârsta sub 3 ani vor fi exceptați de la plata întreținerii în asociațiile de proprietari, mai precis de la plata cheltuielilor calculate după numărul de persoane, potrivit unui proiect legislativ adoptat luni, prin vot, de Senat.
Comisia Europeană a solicitat autorităților române explicații cu privire la proiectul de lege prin care dreptul de proprietate asupra terenurilor Romexpo ar fi transmis în mod gratuit Camerei de Comerț și Industrie a României, care le deține acum doar în folosință gratuită. Bruxelles-ul întreabă autoritățile de ce folosința gratuită a terenului, pentru o perioadă de 49 ani, acordată în anul 2004, nu ar constitui deja ajutor de stat. Mai mult, Comisia arată că noua lege prevede atribuții clare pentru CCIR în sensul de întreprindere și implicare în proiecte de afaceri.
Firmelor din HoReCa, dar și altor categorii de operatori economici vizați le va fi suspendată plata drepturilor de autor pentru difuzarea muzicii sau a altor opere audiovizuale în incinta acestora, dacă le-a fost suspendată activitatea în perioada pandemiei de Covid-19, prevede un proiect legislativ ințiat de liderul PNL și șef al Camerei Deputaților, Ludovic Orban, și de fostul ministrul al Culturii, actual deputat, Gigel Știrbu.
ANAF va acorda propriilor angajați un concediu suplimentar de 10 zile, potrivit unui ordin de președinte ANAF semnat recent și aflat în posesia Profit.ro. Concediul de odihnă este acordat în anii în care ANAF acordă sporul de 15% pentru condiții vătămătoare de muncă. ANAF are aproape 23.000 de angajați. Acordarea celor 10 zile de concediu în plus este o obligație a instituției prevăzută de lege și aplicată în alte instituții ale statului de mai mulți ani, afirmă reprezentanții angajaților, cei care au făcut demersul pentru obținerea concediului suplimentar.