Autori

Adi Mosoianu

Adi Mosoianu

Contact

Adi Mosoianu are 5805 articole

DOCUMENT Noutate în normele de compensare a scumpirii energiei și gazelor: Sunt excluse anumite IMM-uri

IMM-urile și microîntreprinderile care în ultimii trei ani fiscali au beneficiat de ajutoare de stat de minimis în valoare de peste 200.000 de euro (sau 100.000 de euro în cazul firmelor de transport de marfă) sunt excluse de la beneficiul scutirii în această iarnă de la plata tarifelor reglementate (transport și distribuție), certificatelor verzi, contribuției de cogenerare și accizei la energie electrică, respectiv a tarifelor reglementate și a accizei la gaze naturale, prevăzut de OUG nr. 118/2021 privind compensarea facturilor și plafonarea prețurilor la energie și gaze.

DOCUMENT Noutate în normele de compensare a scumpirii energiei și gazelor: Sunt excluse anumite IMM-uri
DOCUMENT După 4 licitații eșuate, Armata se predă scumpirilor la energie

Ministerul Apărării Naționale (MApN) demarează a cincea tentativă consecutivă de a cumpăra energie electrică pentru peste 100 de locuri de consum ale mai multor unități militare din întreaga țară, inclusiv cea de la Deveselu, ce găzduiește scutul american antirachetă, după 4 licitații eșuate din cauza pretențiilor instituției de a i se garanta un preț fix de furnizare timp de 2 ani, precum și a cotației-țintă estimată considerată prea mică în raport cu scumpirile galopante din piața angro.

DOCUMENT După 4 licitații eșuate, Armata se predă scumpirilor la energie
ANRE riscă să rămână fără "dinți" la CCR. Enel atacă

Furnizorul de energie electrică și gaze naturale Enel Energie Muntenia, unul dintre cei mai mari din piață, parte a grupului italian de utilități omonim, a obținut admiterea cererii sale de sesizare a CCR în vederea soluționării unei excepții de neconstituționalitate privind o prevedere din Legea energiei care permite Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) să dicteze amenzi mai mari de 100.000 de lei jucătorilor din sectorul energetic, inclusiv ca procente din cifrele de afaceri anuale ale contravenienților.

ANRE riscă să rămână fără "dinți" la CCR. Enel atacă
Foto
FOTO Încălzirea unui cartier din Capitală, "plombată" cu un boiler pe motorină închiriat

Primăria Sectorului 1 al Capitalei a încheiat recent cu subsidiara din România a furnizorului britanic de soluții temporare de alimentare cu energie Aggreko două contracte atribuite prin cumpărare directă, de închiriere și de punere în funcțiune, montaj și întreținere a unui boiler pe motorină de 2,5 MW, destinat îmbunătățirii alimentării cu căldură și apă caldă a locuitorilor din cartierul bucureștean Aviației.

FOTO Încălzirea unui cartier din Capitală, "plombată" cu un boiler pe motorină închiriat
Ultima oră
ULTIMA ORĂ ANRE s-a răzgândit și majorează tarifele de transport și distribuție a energiei de la 1 ianuarie 2022

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a publicat proiecte de ordine de majorare de la 1 ianuarie 2022 a tarifelor reglementate practicate de operatorul de transport și sistem Transelectrica și de cei 6 operatori concesionari de rețele de distribuție a energiei electrice, după ce inițial intenționa să amâne creșterea lor până la 1 aprilie anul viitor, din cauza plafonării prețurilor finale de furnizare pentru consumatorii casnici prin legislația primară intrată recent în vigoare, prețuri care includ și aceste tarife.

ULTIMA ORĂ ANRE s-a răzgândit și majorează tarifele de transport și distribuție a energiei de la 1 ianuarie 2022
CONFIRMARE "Fuga" furnizorilor de pe piața de gaze: Guvernul Ciucă vrea să impună criterii de licențiere peste capul ANRE

Guvernul are în vedere reglementarea prin legislație primară a criteriilor financiare de licențiere a furnizorilor de energie electrică și gaze naturale, pentru impunerea unor condiții minimale de solvabilitate a acestora, a declarat ministrul Energiei, Virgil Popescu, în condițiile în care mai mulți furnizori de gaze au renunțat la licențe în ultima perioadă, abandonând zeci de mii de clienți, întrucât nu au mai avut bani pentru a face față scumpirilor de pe piețele angro, dar și din cauza incertitudinilor din legislația de compensare a facturilor și de plafonare a prețurilor în această iarnă.

CONFIRMARE "Fuga" furnizorilor de pe piața de gaze: Guvernul Ciucă vrea să impună criterii de licențiere peste capul ANRE
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.0847 +0.0008+0.02 %
1 USD4.3768 -0.0015-0.03 %
1 GBP5.7545 -0.0040-0.07 %
1 CHF5.5259 +0.0227+0.41 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read