
Producătorul francez de componente pentru industria aviației Safran SA a ajuns la un acord pentru preluarea rivalului conațional Zodiac Aerospace, specializat în fabricarea de echipamente de interior pentru avioane, în schimbul a 8,5 miliarde de euro, mutare care va crea al treilea mare jucător pe piața aeronautică mondială, cu venituri anuale de peste 21 miliarde de euro și aproximativ 92.000 de angajați.
Japonezii de la Panasonic vor să extindă colaborarea cu producătorul auto american Tesla Motors dincolo de parteneriatul din domeniul bateriilor pentru mașini, fiind în special interesați de tehnologiile pentru vehiculele autonome dezvoltate de compania condusă de Elon Musk.
Dezvoltatorul american Bruce Makowsky, care anul trecut a vândut o casă situată în Beverly Hills în schimbul a 70 milioane de dolari, a scos pe piață o casă cu patru etaje și 12 dormitoare în cartierul Bel Air din Los Angeles, pentru care cere 250 milioane de dolari.
În finanțe, termenul “unicorn” este folosit pentru a descrie un startup evaluat la cel puțin 1 miliard de dolari. În prezent, în lume există peste 180 de astfel de companii cu finanțare privată, 15 dintre acestea fiind evaluate la mai mult de 10 miliarde de dolari fiecare.
Grupul bancar italian UniCredit va primi 160 millioane de euro de la Fondul European de Investiții (FEI) pentru a facilita accesul la finanțare pentru companiile inovatoare din România, Bulgaria, Ungaria și alte cinci state din Europa Centrală și de Est, in cadrul programului InnovFin - finantare UE pentru Inovatori.
Ryanair ar putea renunța la zborurile din Marea Britanie după ieșirea țării din Uniunea Europeană, mutarea fiind preferabilă demersurilor pentru obținerea autorizațiilor în vederea continuării operațiunilor pe această piață post-Brexit, potrivit directorului financiar al companiei irlandeze low-cost, Neil Sorahan.
Lira sterlină și euro au crescut puternic marți în raport cu dolarul, după discursul premierului britanic referitor la strategia de Brexit, însă acțiunile principalelor companii europene au consemnat scăderi pentru a doua ședință consecutiv. Deloc surprinzător, multinaționalele din Marea Britanie, în frunte cu producătorul de tutun BAT, au consemnat printre cele mai mari pierderi, afectate de aprecierea lirei.
Marea Britanie va părăsi Uniunea Europeană chiar dacă Parlamentul va respinge termenii acordului final de ieșire din blocul comunitar, a declarat ministrul britanic pentru Brexit, David Davis, citat de Reuters.
Dezvoltatorul imobiliar ceh CPI Property Group, care are în pregătire mai multe proiecte în România, a semnat un acord-cadru pentru preluarea centrului comercial Felicia Shopping Center din Iași și a altor proprietăți de retail din Cehia, Ungaria și Polonia de la două fonduri administrate de CBRE Global Investors.
Perspectivele unui Brexit “dur” și amenințările lui Donald Trump la adresa producătorilor auto din afara SUA au trimis acțiunile europene în teritoriu negativ, Hugo Boss și producătorii de lentile și ochelari Luxottica și Essilor, care au anunțat o mega-fuziune de 46 miliarde de euro, fiind printre puținele companii care au înregistrat creșteri de peste 1% într-o ședință “roșie” pentru majoritatea emitenților.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2390 | +0.0046 | +0.09 % |
| 1 USD | 4.5422 | +0.0136 | +0.30 % |
| 1 GBP | 6.0714 | +0.0050 | +0.08 % |
| 1 CHF | 5.6794 | +0.0077 | +0.14 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro