Autori

Florentina Dragu

Florentina Dragu

Contact

Florentina Dragu are 5210 articole

Univision cumpără 40% din site-ul american de satiră The Onion

Univision, cea mai mare rețea de canale TV de limbă spaniolă din SUA, a cumpărat un pachet de 40% din acțiunile site-ului de satiră The Onion, în încercarea de a câștiga popularitate în rândul generației milenialilor, interesată mai mult de telefoanele mobile și internet decât de televiziune, scrie Financial Times.

Univision cumpără 40% din site-ul american de satiră The Onion
Patru români, pe lista Forbes a celor mai de succes 300 tineri din Europa

Patru români - Cornel Amariei, Anda Gânscă, Ionuț Budișteanu și Andrei Brașoveanu - au fost incluși în prima ediție a clasamentului celor mai de succes tineri sub 30 de ani din Europa realizat de publicația americană Forbes, top care include 300 de tineri din 10 domenii de activitate, de la media și entertainment la finanțe, marketing și tehnologie.

Patru români, pe lista Forbes a celor mai de succes 300 tineri din Europa
Fondatorul Forumului de la Davos: Europa s-ar putea confrunta cu un exod al populației din zonele dependente de exporturile de petrol

Turbulențele financiare cauzate de ieftinirea accentuată a petrolului și a altor materii prime s-ar putea reflecta într-un exod al populației din statele în curs de dezvoltare către Europa, care ar eclipsa actuala criză a refugiaților cu care se confruntă economiile de pe Vechiul Continent, susține Klaus Schwab, președintele fondator al Forumului Economic Mondial (WEF).

Fondatorul Forumului de la Davos: Europa s-ar putea confrunta cu un exod al populației din zonele dependente de exporturile de petrol
WhatsApp renunță la abonamentul anual pentru utilizatori

WhatsApp, popularul serviciu de mesagerie achiziționat acum doi ani de Facebook pentru 19 miliarde de dolari, va renunța la abonamentul anual și va redeveni un serviciu complet gratuit, potrivit directorului general al companiei, Jan Koum.

WhatsApp renunță la abonamentul anual pentru utilizatori
Sectorul aerian, primul beneficiar al ridicării sancțiunilor în Iran

Iranul ar putea achiziționa 114 avioane Airbus, în cadrul unui program ambițios al guvernului de la Teheran privind modernizarea flotei aeriene civile, care vizează cumpărarea a peste 580 aeronave până în 2026. Anunțul a fost făcut sâmbătă de ministrul iranian al Transporturilor, Abbas Akhoondi, cu câteva ore înainte de ridicarea sancțiunilor internaționale.

Sectorul aerian, primul beneficiar al ridicării sancțiunilor în Iran: guvernul vrea să cumpere 114 avioane Airbus
Oficiali Renault, așteptați luni la ministerul Mediului din Franța pentru explicații privind depășirea normelor de poluare

Reprezentanții producătorului auto Renault, la sediile căruia au fost efectuate săptămâna trecută mai multe percheziții în cadrul unei anchete privind emisiile de noxe, vor fi audiați luni de o comisie tehnică a ministerului Mediului și Energiei din Franța, scrie Les Echos. Proprietarul Dacia va trebui să explice de ce unele dintre modelele testate de autoritățile franceze depășesc nivelul admis pentru emisiile de gaze.

Oficiali Renault, așteptați luni la ministerul Mediului din Franța pentru explicații privind depășirea normelor de poluare
Ultimele ştiri
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Curs BNR
1 EUR5.2391 +0.0052+0.10 %
1 USD4.5710 +0.0126+0.28 %
1 GBP6.0505 +0.0127+0.21 %
1 CHF5.6731 -0.0073-0.13 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Must Read