Un important trader european, Danske Commodities S/A, subsidiară a companiei energetice norvegiene Equinor cu o cifră de afaceri de peste 10 miliarde de euro și un profit brut de peste 100 milioane de euro în 2019, a intrat începând de joi pe piața de gaze din România.
OMV, principalul acționar al OMV Petrom, a efectuat prima operațiune de amploare din programul de vânzare de active de 2 miliarde euro, cedând participația sa de 51% în transportorul de gaze Gas Connect Austria către Verbund, cea mai mare companie austriacă de electricitate și unul dintre principalii producători de energie hidro din Europa, contra unei sume totale de 437 milioane de euro.
Numărul de decese lunare în exces față de media ultimilor 9 ani precedenți s-a dublat practic în luna iulie comparativ cu luna iunie, din cele 2.459 de decese excedentare, doar 692 fiind oficial puse pe seama Covid-19. Datele raportate de Institutul Național de Statistică (INS) arată fie că numărul de morți puși pe seama Covid a fost subevaluat de autorități, fie că victimele colaterale ale măsurilor de carantinare a populației și economiei au fost mult mai numeroase, fie ambele.
OMV Petrom și-a revizuit estimarea pe termen lung a cotației țițeiului Brent, folosită în fundamentarea bugetului, de la 70 de dolari pe baril la 60 dolari pe baril, și a anunțat o depreciere a valorii activelor de aproximativ 350 milioane lei după impozitare, determinată de revizuirea estimărilor de prețuri. Deprecierea de 72 milioane euro reprezintă 12% din deprecierea totală a activelor, de 600 milioane euro, anunțată de compania mamă OMV pentru întreg grupul austriac.
Romgaz, companie la care acționar majoritar este statul român, pare decisă să joace un rol activ în transformarea zonei de baștină a actualului ministru al economiei și energiei, Virgil Popescu, într-o adevărată capitală regională a gazelor. Astfel, în ședința de luni, Consiliul de Administrație al Romgaz a aprobat înființarea sucursalei Drobeta-Turnu Severin, care va avea probabil, ca principale obiective alimentarea cu gaze a viitoarei centrale de la Halânga, construită de Romgaz împreună cu Grup Servicii Petroliere (GSP), a mai multor minicentrale, dar și umplerea Micului Nabucco, conductă construită de Transgaz care va alimenta cu gaz Orșova și alte 40 localități din Mehedinți.