
Nissan a făcut cel mai complex test de conducere autonomă, în Marea Britanie, cu un model Leaf echipat cu tehnologie corespunzătoare, în cadrul unui proiect finanțat de guvernul britanic.
Piața franceză de automobile s-a redus drastic în luna ianuarie, ca efect, anticipat de analiști, al înmatriculărilor accelerate din decembrie, în așteptarea noilor reguli, mai drastice, privind emisiile. Dacia a înregistrat acest recul și mai puternic, cu o scădere de trei ori mai mare decât media pieței.
Importatorul mărcii Peugeot în România a anunțat rezultatele pentru 2019, cu o creștere a vânzărilor aproape dublă față de media pieței locale.
Ford Motor a anunțat o scădere a vânzărilor în 2019, cu 10%, adică 5,38 milioane vehicule, ceea ce a avut ca efect o scădere de 0,3 puncte procentuale a cotei de piață. Constructorul american, care are o uzină în România, a raportat pierderi de 1,7 miliarde în trimestrul al patrulea.
Hyundai România a notificat autoritățile române despre o campanie de rechemare a modelului i30, fabricat în Coreea de Sud, din cauza unui defect important al acestor mașini, care poate conduce la nefuncționarea airbagurilor în cazul unui impact.
BMW nu vrea să meargă pe drumul rivalilor de la Volkswagen sau Mercedes-Benz, cu platforme separate pentru vehiculele electrice, și va miza în continuare pe platforme comune, pentru toate sistemele de propulsie.
România a ajuns la 8.749.390 vehicule pe șosele, înmatriculate legal, potrivit datelor oficiale, față de anul anterior, numărul vehiculelor fiind mai mare cu 556.112 unități.
Mercedes-Benz a decis să nu mai fabrice pickup-ul X-Class, din motive care țin de rentabilitatea produsului. Automobilul nu a reușit să atragă suficient de mulți clienți pentru a-și justifica existența.
Renault Megane a primit o firească înnoire a designului, la jumătatea vieții, ocazie cu care constructorul francez a introdus pe acest model motorizarea hibrid cu încărcare, ce fusese lansată pe Captur.
Guvernul vrea să reducă cuantumul garanțiilor acordate programului Prima Mașină la 5 milioane de lei, motivând prin numărul extrem de mic al cererilor în 2019.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2435 | +0.0030 | +0.06 % |
| 1 USD | 4.5475 | +0.0050 | +0.11 % |
| 1 GBP | 6.1331 | -0.0051 | -0.08 % |
| 1 CHF | 5.5984 | +0.0088 | +0.16 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro











