
Piața de vehicule comerciale din România pare să nu țină cont de creșterea economică din 2017, înregistrând, pe final de an o scădere semnificativă, -30% în decembrie și -1,2% pe întreg anul. În UE, vânzările de vehicule comerciale au crescut cu 3,2% în 2017, România a fost pe locul 17, la distanță mare de Ungaria, Irlanda și Cehia.
România se numără printre piețele cu cea mai bună cotă a mărcii Ford, în Europa, însă regiunea europeană a adus scăderi mari ale profitului în 2017 pentru compania americană. Reprezentanții Ford au confirmat procesul de reducere a numărului de modele și de reorientare către SUV-uri și crossovere, odată cu anunțarea rezultatelor financiare pentru 2017.
Cele 10 finaliste ale concursului World Car of The Year 2018 (Mașina Anului în Lume) au fost anunțate de organizatori, modelul câștigător al titlului urmând să fie anunțat în cadrul Salonului Auto din New York, în luna martie.
Ferrari are de astăzi un nou showroom în România, cu o suprafață desfășurată de peste 4.000 de metri pătrați, unul dintre cele mai mari din Europa. Clădirea aparține importatorului Forza Rossa, companie a soției fostului ministru Ioan Bazac.
Hyundai a publicat prima fotografie de tip teaser cu viitorul Santa Fe, o nouă generație ce va fi lansată oficial la Geneva, în luna martie, și care va fi prezentată publicului încă din februarie.
Asociația Producătorilor și Importatorilor de Autovehicule (APIA) împreună cu ROMEXPO organizează anul acesta Salonul Internațional București, după o pauză de 11 ani, în luna martie.
BMW este tot mai aproape de lansarea unui nou model în gamă, Serie 8, un automobil care va concura Mercedes-Benz S Class Coupe. Săptămâna aceasta, BMW a testat un prototip Serie 8 Coupe pe circuit, acesta fiind unul dintre ultimele teste înaintea debutului pe piață.
Daimler și BMW negociază fuziunea celor două servicii de car-sharing pe care le-au dezvoltat separat, Car2Go și Drive Now.
Un nou accident rutier în care a fost implicat un automobil Tesla, condus în regim semi-autonom și care s-a izbit de un vehicul de pompieri, ar putea scădea și mai mult încrederea în constructorul american, aflat într-o situație delicată din punct de vedere financiar.
Jaguar Land Rover va diminua ritmul de producție din Marea Britanie, începând cu trimestrul II, ca urmare a cererii tot mai scăzute pe fondul Brexit și a creșterilor de taxe pentru mașinile diesel.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0694 | -0.0013 | -0.03 % |
1 USD | 4.3258 | -0.0139 | -0.32 % |
1 GBP | 5.8565 | -0.0039 | -0.07 % |
1 CHF | 5.4221 | -0.0069 | -0.13 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro