
Legea salarizării unice ar duce la o creștere medie a salariilor bugetarilor cu 40-50% anul viitor, ceea ce va duce deficitul public la aproape 6%, spune Ionuț Dumitru, președintele Consiliului Fiscal. În aceste condiții, Guvernul nu mai are ce măsuri de compensare a creșterilor de cheltuieli să ia. “E deja game over”, spune Dumitru și recomandă Executivului să se abțină.
Persoanele care percep neautorizat taxe de parcare, așa-numiții “parcagii”, vor fi pedepsite cu muncă în folosul comunității sau chiar cu închisoarea. Autorul inițiativei, parlamentar avocat, argumentează că parcagiii au confiscat locurile de parcare din centrul orașului, mai ales de pe lângă instituțiile publice, iar legea actuală nu are cum să-i oprească.
Magistrații au participat azi la primul seminar din acest an de formare în dreptul financiar-bancar, organizat în colaborare cu BNR, și s-au arătat interesați de modul în care decurg negocierile dintre clienți și bănci. Agenda includea și discuții despre aplicarea impreviziunii, după deciziile CCR pe darea în plată și conversia creditelor în franci elvețieni, însă programul s-a încheiat prematur, spun reprezentanții asociațiilor de consumatori, prezenți în premieră ca observatori. Printre moderatorii trimiși de BNR s-a numărat și Bogdan Stănescu, ajuns în atenția opiniei publice ca fiind unul dintre cei mai "harnici" români, cu 11 funcții simultan la stat.
Parlamentul a modificat Codul de Procedură civilă și a adus noi prevederi privind executarea silită. Octavian Popescu, Partener Mușat & Asociații și consilier în cadrul Baroului București, explică, pentru Profit.ro, care este impactul noilor reglementări asupra contractelor de credit.
Organizația separatistă bască spaniolă ETA a furnizat poliției o listă de 12 ascunzători de armament situate în sud-estul Franței prin intermediul unor ”artizani ai păcii” din cadrul societății civile franceze, au declarat sâmbătă surse apropiate dosarului pentru AFP.
Banca Națională a României va asigura costurile de cazare și masă pentru cursurile de drept bancar pentru judecători de la Sinaia, transmite Institutul Național al Magistraturii, în urma unei solicitări adresate de mai multe asociații de consumatori. INM va permite, în premieră, accesul reprezentanților asociațiilor la seminar, în calitate de observatori.
Banca Națională a României a păstrat neschimbată politica monetară în ședința de Consiliul de astăzi. Guvernatorul Mugur Isărescu a vorbit despre normalizarea politicii monetare, prin aducerea dobânzilor din piață mai strâns în jurul dobânzii cheie. Decizia trebuie să vină la momentul potrivit, spune Isărescu, pentru a evita intrările de capital speculativ.
Guvernatorul Băncii Naționale a României spune că situația din piața de muncă duce, inevitabil, spre creșterea salariilor. Întrebat cum comentează intenția Guvernului de a majora din nou lefurile bugetarilor, Mugur Isărescu a spus că trebuie să fim înțelepți și să ținem creșterile sub control.
Guvernatorul Mugur Isărescu nu a comentat informațiile potrivit cărora ar fi fost colaborator al Securității și a arătat că instituțiile abilitate trebuie să furnizeze un răspuns. Isărescu spune că este nevoie de o clarificare, care să fie făcută în baza legii.
Băncile ar putea fi obligate să ofere populației nebancarizate conturi cu comisioane zero, potrivit unui proiect de implementare a unei directive europene. Patru din zece români, preponderent din mediul rural, nu au niciun contact cu banca și nici nu vor să aibă, a semnalat, la WeLoveDigital.forum, Anca Nuțiu, Head of Retail Business Development Division la Piraeus Bank. la rândul său, Florin Dănescu, Președinte Executiv Asociația Română a Băncilor, spune că Bruxelles-ul nu s-a uitat la diferențele de bancarizare din interiorul Uniunii Europene, discrepanțele fiind foarte mari.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2436 | -0.0052 | -0.10 % |
| 1 USD | 4.5565 | +0.0463 | +1.03 % |
| 1 GBP | 6.0676 | -0.0042 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.7073 | -0.0169 | -0.30 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro