
Leul a câștigat teren pe piețele valutare luni, la a doua zi de tranzacționare după referendumul britanic privind apartenența la Uniunea Europeană derulat joi. Moneda națională s-a apreciat cu aproape 0,5% față de euro la referința Băncii Naționale a Românei de la ora 13.00, recuperând astfel cei doi bani pierduți vineri, când piețele au fost luate prin surprindere de votul pro-Brexit.
Ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană va avea efecte temperate asupra economiei României, ca urmare a legăturilor economice relativ reduse, estimează Banca Națională a României în Raportul privind stabilitatea financiară, ediția aprilie.
Vestea că britanicii vor afară din Uniunea Europeană a afectat și piețele din România și din regiune. Leul s-a depreciat cu peste patru bani față de cotația de deschidere și a ajuns la cel mai scăzut nivel din martie 2014, însă ulterior a mai recuperat din pierderi.
Banca Națională a României a înregistrat un profit anual mai mic ca urmare a scăderii veniturilor nete din operațiunile valutare.
Un fost client al Băncii Comerciale Române, aflat în executare silită, a semnat un acord cu banca prin care aceasta renunță la datorie, potrivit prevederilor Legii dării în plată. Un alt client al Raiffeisen Bank a predat casa luată pe credit în franci elvețieni.
Asociația Română a Băncilor a trimis Parlamentului o scrisoare, aflată în posesia Profit.ro, în care avertizează că legile în vigoare și cele în stadiu de proiect care se referă la bănci ar putea produce un impact sistemic major asupra întregului sistem bancar românesc, la o lună după ce darea în plată a intrat în vigoare.
Băncile au fost nevoite să-și calculeze, imediat după publicarea legii dării în plată în Monitorul Oficial, necesarul de capital suplimentar pentru riscul aferent debitorilor care ar putea beneficia de lege să nu-și mai ramburseze integral datoria, în timp ce notificările de dare în plată primite de la clienți atrag provizionarea suplimentară de către instituțiile de credit pentru activele depreciate, cee ace afectează profitabilitatea și capacitatea viitoare de majorare a capitalului, a declarat miercuri prim-viceguvernatorul Băncii Naționale a României, Florin Georgescu.
Băncile străine au redus liniile de finanțare pentru subsidiarele locale la mai puțin de jumătate din nivelul înregistrat în 2008. Economisirea locală a ajuns să acopere peste măsură creditarea, iar guvernatorul Mugur Isărescu spune că banii veniți din exterior au stimulat creditul în valută, ceea ce s-a dovedit a fi vătămător pentru economie.
Banca Națională a României a luat măsuri care au dus la stabilizarea situației în sistemul bancar și la reducerea ratei creditelor neperformante, spune guvernatorul Mugur Isărescu. Printre acestea se numără acordul de la Viena sau reevaluarea garanțiilor.
Judecătoria sectorului 6 București a decis, marți, să trimită către Curtea Constituțională prima excepție de neconstituționalitate ridicată de bănci pe Legea dării în plată. Unicredit a cerut instanței controlul de constituționalitate al legii, după ce a formulat o contestație la o cerere de dare în plată.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0847 | +0.0008 | +0.02 % |
| 1 USD | 4.3768 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 GBP | 5.7545 | -0.0040 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.5259 | +0.0227 | +0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro