
BRD Societe Generale a reușit să păstreze locul doi după active în sistemul bancar local la finele primelor trei luni. Profitul grupului cu acționariat francez a scăzut cu 14% față de primul trimestru din 2015, ca urmare a plăților către Fondul de Garantare, deși banca a avut afaceri în creștere.
Banca Comercială Română, cea mai mare bancă locală după active, a obținut un profit net de 315,1 milioane de lei în primele trei luni din acest an, în scădere cu 8,4% față de aceeași perioadă din 2016.
BRD Societe Generale și Alpha Bank se alătură băncilor care au majorat avansul la creditele ipotecare, potrivit ofertelor de creditare publicate pe site. Măsurile adoptate de a doua cea mai mare bancă locală, respectiv cea mai mare bancă cu acționariat grecesc din România vin după adoptarea legii dării în plată.
Euro s-a apreciat nesemnificativ, cu 0,1%, față de leu pe piața valutară interbancară, după ce președintele Klaus Iohannis a promulgat legea dării în plată, în pofida faptului că Banca Națională a României a avertizat că legea generează risc sistemic sever pentru stabilitatea financiară a țării.
Președintele Iohannis a promulgat legea dării în plată, în pofida opoziției bancherilor. Deputatul Daniel Zamfir, inițiatorul legii, spune că oamenii vor avea dreptul la o viață nouă, în care nu vor mai fii sclavii ratelor la bancă și vor putea decide cum să trăiască de acum înainte. Românii cu credite ipotecare pentru locuințe vor putea ceda creditorilor casa fără să mai rămână cu datorii.
Decizia președintelui Klaus Iohannis de a promulga legea dării în plată este surprinzătoare și regretabilă, în condițiile în care era necesar un control de constituționalitate, spune Bogdan Preda, directorul executiv de relații publice al Consiliului Patronatelor Bancare din România. Băncile au susținut că legea le încalcă dreptul la proprietate și este retroactivă, pentru că se aplică și creditelor în derulare, ceea ce contravine Constituției.
Banca Transilvania, singura bancă cu capital majoritar românesc din top 3, obține un profit cu jumătate mai mare la sfârșitul lunii martie față de primele trei luni din 2015, în condițiile în care profitul operațional a crescut cu o zecime. Banca a făcut un profit record în 2015, generat de achiziția Volksbank, și va vărsa 620 de milioane de lei în capitalul social.
Deputații din Comisia juridică vor dezbate un proiect de lege care vizează conversia creditelor în valută peste două săptămâni. În forma adoptată de Senat, legea spune că debitorii cu credite în valută pot solicita conversia în moneda în care încasează veniturile, la cursul de schimb din data solicitării, fără costuri și garanții suplimentare. Împrumutații în franci elvețieni cer parlamentarilor ca rambursarea creditelor în valută să se facă fie la cursul de la data semnării contractului de credit, fie la un curs mai mic decât cel al pieței, pentru a atenua din impactul deprecierii leului.
Bancpost, subsidiară a grupului grecesc Eurobank, a făcut un profit net de 19 milioane de lei în primele trei luni ale lui 2016, în scădere față de rezultatul net de 25,2 de milioane de lei înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut.
Cea mai mare bancă locală vrea să închidă litigiile cu clienții și să scape de imaginea negativă acumulată în ultimii ani din cauza proceselor pe clauze abuzive. După ce a pierdut un litigiu de grup la Înalta Curte de Casație și Justiție și a câștigat un altul, BCR a decis să negocieze cu ambele grupuri de clienți reprezentate de avocatul Gheorghe Piperea.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0847 | +0.0008 | +0.02 % |
| 1 USD | 4.3768 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 GBP | 5.7545 | -0.0040 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.5259 | +0.0227 | +0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro