
Profesionalismul avocaților PeliFilip a fost recunoscut și în acest an în directorul internațional Chambers & Partners prin plasarea societății în primul eșalon al ariei de practică Corporate / M & A Chambers Global 2019.
Buzescu Ca a acordat asistență companiei Danfoss privind fuziunea prin absorbție a societății Sondex România de catre una din filialele Danfoss în România.
Sănătatea publică ne privește pe toți; este așadar un obiectiv de interes social major. Tocmai de aceea, obligația de protecție a sănătății noastre, ca și comunitate, o are orice persoană, fizică sau juridică, aceasta nerevenind doar autorităților administrative.În centrul sistemului medical stă, desigur, medicul – el fiind profesionistul către care se îndreaptă speranța noastră de vindecare atunci când se ivește o problemă de sănătate.
Home Designul are întotdeauna nevoie de intuiție, viziune și echilibru, calități regăsite mult mai des în personalitatea femeilor. O femeie simte și înțelege altfel spațiul, liniile, texturile, armonia și sensibilitatea unui loc. Tocmai de aceea, unii dintre cei mai talentați și apreciați designeri din lume sunt femei.
Transformările care au avut loc în România dar și în celelalte țări est-europene ca urmare a modificării regimului proprietății au condus la schimbări instituționale care au avut impact direct asupra vieții economice și sociale. Procesul de privatizare și importanța dezvoltări pieței de capital din România nu au fost cu adevărat înțelese de către decidenții politici. “Din păcate același lucru s-a întâmplat și cu Pilonul II – pilon care ar fi trebuit să fie un instrument de investitii și de sprijinire a politicii economice a statului”, spune Cristina Chiriac, președintele CONAF – Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin.
Interviu realizat de Andrei Stoian, Editor-in-Chief THE TIMES Legal Innovation, www.legalmarketing.ro.
Anul 2018 a fost unul prielnic pentru tranzacții în domeniul energiei, în ciuda turbulențelor geopolitice și a incertitudinilor din sfera reglementării. Conform unui studiu EY, valul de tranzacții din al treilea trimestru din 2018 a generat o creștere record a valorii cumulate a tranzacțiilor din energie și utilități de la nivel global. Nivelul atins este de 241,8 miliarde USD, conform raportului EY Power transactions and trends: Q3 2018 (PTT) – Tranzacții și tendințe în domeniul energiei: T3 2018
Dana Denis Smith a primit trofeul Outstanding Achievement Award în cadrul Galei Legal500 Awards 2019. În cadrul galei de premiere care a avut loc la Londra, în data de 6 februarie, au fost recunoscute meritele deosebite ale societăților de avocatură și ale avocaților cu rezultate notabile care activează pe piața de business din UK.
Clifford Chance a câștigat un contract în valoare de 1 milion de lire sterline care presupune asistență guvernului britanic în privința „activităților financiare complexe”.
Chambers Global a publicat clasamentul global, o analiză exhaustivă care acoperă peste 190 de țări la nivel mondial, inclusiv secțiuni regionale și globale, iar fiecare jurisdicție cuprinde una sau mai multe arii de practică. Anul acesta, România a fost evidențiată prin performanțele avocaților și societăților de avocatură din Banking & Finance și Corporate / M & A.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2460 | +0.0074 | +0.14 % |
| 1 USD | 4.5981 | +0.0275 | +0.60 % |
| 1 GBP | 6.0799 | +0.0321 | +0.53 % |
| 1 CHF | 5.6772 | +0.0148 | +0.26 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro