Bursa de la București (BVB) a urcat marți, prima ședință de tranzacționare după mini-vacanța de Paște, la un nou maxim istoric. Evoluția de la București a contrastat cu cea de pe burse europene, indicele paneuropean având o ședință roșie, cu un minus de 1,5%.
Două treimi dintre muncitorii români sunt dispuși să se recalifice, ca urmare a pandemiei, iar cel mai mare interes pentru dezvoltarea de noi competențe a fost observat în rândul celor ce se află la începutul și la mijlocul carierei.
Comisia Europeană a amendat trei bănci de investiții, Bank of America Merrill Lynch, Crédit Agricole și Credit Suisse, cu circa 28,5 milioane de euro, pentru încălcarea reglementărilor europene antitrust prin formarea unui cartel pe piața obligațiunilor.
UBS, cea mai mare bancă elvețiană, a anunțat că intrarea în incapacitate de plată a Archegos Capital a costat-o 774 de milioane de dolari în primul trimetru, în contextul în care fondul american nu a răspuns apelurilor în marjă, forțând vânzarea unor pachete masive de acțiuni pentru închiderea pozițiilor.
Bitcoin a urcat din nou peste pragul de 55.000 de dolari, după ce, în weekend, atinsese minimul ultimelor 7 săptămâni, sub nivelul de 50.000 de dolari.