
Apple a extins programul prin care acordă acțiuni restricționate personalului prin includerea tuturor angajaților companiei, inclusiv a celor care lucrează în magazinele Apple, potrivit unui memoriu intern semnat de directorul executiv al companiei din Cupertino, Tim Cook.
Autoritatea germană de reglementare din domeniul auto, KBA, a anunțat că va dispune rechemarea în service a 2,4 milioane de automobile Volkswagen implicate în scandalul emisiilor poluante, relatează Reuters.
Facebook ar putea lansa o pagină specială pentru vizualizarea de videoclipuri, rivalizând astfel cu popularul YouTube, în condițiile în care serviciul video al celei mai mari rețele de socializare din lume strânge deja 4 miliarde de vizualizări zilnic.
Cotațiile petrolului au scăzut miercuri pentru a treia zi consecutiv, în contextul îngrijorărilor privind încetinirea creșterii economiei chineze și suprasaturarea pieței globale a petrolului.
Pentru a crea cea mai mare companie de bere din lume, Anheuser-Busch InBev (AB InBev) ar putea fi nevoită să renunțe la cea mai bine vândută marcă de bere de pe planetă, anume berea Snow, produsă de SABMiller în parteneriat cu China Resources Enterprise.
Sorensen l-a surclasat pe liderul de anul trecut Jeff Bezos, șeful Amazon, dar și pe directorii generali ai Starbucks, Continental, Henkel, Nike și Vodafone.
Investițiile Volkswagen la divizia cu același nume, principala marcă de automobile a constructorului german, vor fi reduse cu 1 miliard de euro pe an, a anunțat marți grupul, care plănuiește să echipeze mașinile diesel produse cu "cea mai bună tehnologie de mediu" în urma scandalului creat de dezvăluirile privind manipularea testelor antipoluante.
După șase ani, Anheuser-Busch InBev, cel mai mare producător de bere de la nivel mondial, ar putea reintra direct pe piața românească, dacă achiziția SAB Miller la nivel global se va finaliza. Sab Miller deține în România producătorul Ursus Breweries, numărul unu pe piața locală a berii.
Băncile din Grecia trebuie să dețină o rată a fondurilor proprii de nivel 1 (Core Equity Tier 1) de cel puțin 9,5%, potrivit cerințelor de capital impuse de Banca Centrală Europeană (BCE) în cadrul testelor de evaluare a sistemului bancar elen.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0847 | +0.0008 | +0.02 % |
| 1 USD | 4.3768 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 GBP | 5.7545 | -0.0040 | -0.07 % |
| 1 CHF | 5.5259 | +0.0227 | +0.41 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro