
Tesla a lansat oficial versiunea cu șapte locuri a lui Model Y, care poate fi deja comandată pe configuratorul mărcii. Configurația nu este disponibilă cu orice motorizare.
Marca Dacia și celelalte branduri care au fost prezente la Paris, în cadrul Salonului Mondial de l’Auto au pus umărul la relansarea unui eveniment care cândva atrăgea aproape întreaga industrie de pe mapamond. Cele șapte zile de salon au atras în 2024 un număr fără precedent de vizitatori.
Amenințarea cu amenzi uriașe din partea Comisiei Europena îi va determina pe constructorii auto să reducă drastic producția de mașini cu motoare cu combustie și să stimuleze prin orice metodă vânzările de mașini electrice. Este o realitate și a confirmat-o și Luca de Meo, CEO al Renault. Nou șef pe Europa al Stellantis spune însă că este pregătit să facă acest lucru.
Leapmotor a fost una dintre noutățile de la Salonul Auto din Paris, fiind pentru prima dată prezentă la un eveniment auto din Europa. Sosirea a fost datorată parteneriatului pe care marca chineză l-a încheiat cu Stellantis, pentru distribuirea mașinilor sale pe piețele internaționale. Tianshu Zin, CEO Leapmotor, a declarat la Paris că se așteaptă ca prețurile mașinilor electrice să scadă rapid în următorii ani.
Iminența intrării în vigoare a viitoarelor ținte de emisii CAFE, de la 1 ianuarie, îi obligă pe constructorii auto care nu reușeasc să-și atingă aceste ținte să facă asocieri cu mărcile care produc preponderent sau exclusiv mașini electrice. Un studiu publicat de Consiliul Internațional pentru Transport Curat (ICCT) arată că există potențiale alianțe cu care constructorii auto ar putea îndeplini țintele.
Producătorul chinez Deepal s-a lansat în urmă cu aproximativ doi ani și, de atunci, a vândut deja peste 300.000 de mașini. Cel mai noi model al mărcii, S05, a fost lansat cu o gamă completă de motorizări, atât electrice, cât și plug-in hybrid.
Conferințele Paris Automotive Summit, desfășurate în paralel cu Salonul Auto din capitala Franței, au ca invitați speciali pe cei doi CEO ai companiilor franceze de automobile, Renault și Stellantis. Dacă Luca de Meo, de la Renault, a tras un semnal de alarmă privind pericolul viitoarelor limitări ale CO2 din 2025, Carlos Tavares a spus exact contrariul: orice întârziere a aplicării acestor limite va trage în jos industria europeană.
Sistemul FSD de la Tesla (Full Drive System), unul dintre vectorii de marketing folosiți de Elon Musk pentru a promova și vinde modelele mărcii, face din nou obiectul unei investigații a NHTSA, autoritatea americană pentru transport, care a anunțat că are rapoarte despre un vehicul Tesla care a lovit mortal un pieton.
Chiar dacă a dat de înțeles că ar fi dispusă să încetinească parcursul către propulsia electrică, JLR, compania care grupează două dintre cele mai titrate branduri britanice, a angajat un strateg-șef, care are ca misiune găsirea celui mai bun drum printre legislație și cererea pieței.
Marca BYD este de mai mult timp lider al piețe de automobile din China, dar a venit rândul întregului grup să-și depășească competitorii. Grupul chinez, în care au investit unii dintre cei mai cunoscuți oameni de afaceri ai lumii, a depășit SAIC și este liderul industriei auto chineze.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0896 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 USD | 4.3449 | +0.0032 | +0.07 % |
| 1 GBP | 5.8140 | +0.0168 | +0.29 % |
| 1 CHF | 5.4650 | +0.0057 | +0.10 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro