
Managerul Hakan Samuelsson, care a condus Volvo timp de 10 ani, girând cele mai mari succese ale afacerii din istoria companiei, a fost numit din nou în fruntea mărcii suedeze, deținute de Geely. Jim Rowen, care a condus Volvo în ultimii ani, a demisionat.
Nicio companie auto nu anunță public țintele de vânzări, în cifre exacte, pentru că asta ar însemna să-și dezvăluie planurile de afaceri concurenților. Dar la fiecare lansare de model și la fiecare început de an, orice marcă auto are planificate cu precizie țintele de vânzări pentru fiecare model în parte. Pentru noul SUV Bigster, ținta este extrem de ambițioasă și se apropie de 75% din vânzările Duster.
Ultima săptămână în care au fost raportate vânzările de automobile din China arată o creștere de 3,2% a pieței auto din această țară, din care vehiculele electrice au avut o cotă ușor mai mică, din caua scăderii de 0,5% a vânzărilor, relevă datele analizate de Profit.ro.
Industria auto din Europa va fi puternic lovită de tarifele vamale aprobate de președintele Trump pentru vehiculele și componentele auto importate în SUA, dar multe dintre companii vor reuși să scape cu consecințe minime, cu ajutorul fabricilor pe care le au în această țară. Cel mai mare impact îl va avea grupul Stellantis, care produce o parte dintre mașinile și componentele sale în Europa.
Toyota începe anul cu o creștere a vânzărilor pe primele două luni, având un volum record pentru piețele externe, în timp ce vânzările din Japonia au urcat cu un procent cu două cifre. Constructorul japonez a încheiat anul 2024 cu o scădere ușoară de sub 2 procente.
Leapmotor a înregistrat peste 15.000 de comenzi în doar o oră de la lansarea pe piața din China a SUV-ului B10, potrivit informațiilor transmise de companie. Mașina se vinde în țara de origine a mărcii cu aproximativ 16.000 de dolari.
Continental a anunțat dezvoltarea unei noi tehnologii inovatoare în materie de instalație de sunet în interiorul vehiculelor. O nouă informație apărută între timp arată că primul client ar putea fi chiar Dacia.
Fabrica BMW din orașul maghiar Debrecen, o investiție gigant pierdută de România, a finalizat instalarea liniilor de producție pentru viitorul model Neue Klasse, SUV-ul iX3. Compania spune că a implementat un proces de fabricație simplificat care se bazează inclusiv pe arhitectura inovatoare a mașinii.
Grupul canadian Holand Automotive, care a cumpărat dealerul Ferrari din România, lansat de fostul ministru Bazac, a semnat o nouă tranzacție în domeniul auto de pe piața locală, preluând acum și reprezentanța Aston Martin din București, deținută de același proprietar, prin grupul Forza Rossa, relevă datele analizate de Profit.ro.
Asocierea inițiată de Tesla împreună cu Ford, Stellantis și trei companii japoneze, în vederea compensării emisiilor de CO2 în Uniunea Europeană, în vederea atingerii noilor ținte de emisii, va include și Honda și Suzuki, cele mai noi membre al asocierii.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2488 | -0.0093 | -0.18 % |
| 1 USD | 4.5102 | -0.0121 | -0.27 % |
| 1 GBP | 6.0718 | -0.0059 | -0.10 % |
| 1 CHF | 5.7242 | -0.0023 | -0.04 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro