
Încă nu se știu câștigătorii alegerilor prezidențiale și parlamentare din Statele Unite ale Americii. Rezultatul pentru funcția de președinte este prea strâns, o situație de care analiștii se temeau că va aduce incertitudine și va crește volatilitatea în piețe. Un congres fără o majoritate clară – “valul albastru” al democraților n-a mai venit - riscă să ducă la o aplicare mai lentă sau doar parțială a planurilor viitorului guvern federal, cel mai important pe termen scurt fiind stimulul fiscal.
România a ajuns la 15 orașe în care transportul în comun poate fi plătit direct cu cardul sau cu telefonul și vor urma încă trei orașe unde noile sisteme vor fi implementate. Experiența de plată este similară cu cea a marilor aglomerări urbane precum New York, Londra, Paris sau Milano, spune Elena Ungureanu, country manager al VISA România.
BCR a instalat sisteme de plată contactless în mijloacele de transport în comun în 15 orașe plus Bucureștiul, acoperind aproape o treime din populația activă a României, spune Dana Dima, vicepreședinte de retail al BCR, în cadrul videoconferinței Profit.ro – Visa pe tema transformării digitale în administrația publică. Dima spune că e nevoie de o soluție completă, care să includă plata parcării, transportul intra și inter-județean și chiar pe cel feroviar.
România are cifre din ce în ce mai bune în ceea ce privește utilizarea cardurilor și aceste instrumente pot fi utilizate pentru îmbunătățirea interacțiunii dintre cetățeni și stat. Unii pași importanți au fost făcuți deja, cum este în cazul Ghișeul.ro, dar mai este nevoie și de dezvoltarea zonei rurale și de cea a plăților sociale, spune Cătălin Crețu, Director General al Visa pentru România, Croația, Malta și Slovenia.
România nu poate aplica programe mai mari de susținere a firmelor din cauza deficitului bugetar care era ridicat încă de dinainte de criză, spune Eugen Rădulescu, directorul direcției de stabilitate financiară din BNR.
Legea privind plafonarea dobânzilor adoptată de Parlament și aflată acum în dezbatere la Curtea Constituțională ar descuraja economisirea, creditarea și investițiile dacă ar intra în vigoare, spune Cristian Popa, membru al Consiliului de Administație al BNR. Cu o limită de 3,5% pentru creditele ipotecare în acest moment, produsul ar dispărea de pe rafturile băncilor și Popa spune că n-ar mai fi obținut creditul ipotecar.
Indicatorul privind încrederea în economie a scăzut pentru prima oară în șase luni în octombrie, cele mai afectate sectoare fiind serviciile și industria. Octombrie a adus o creștere accelerată a cazurilor noi de îmbolnăvirii cu COVID-19 și noi restricții de funcționare pentru sectorul serviciilor.
Pandemia COVID-19 a dus la o creștere fulminantă a utilizatorilor de platforme online de educație. De la câteva școli private s-a ajuns ca aproape toate instituțiile de învățământ să utilizeaze serviciile Microsoft, ale Google sau pe amândouă, spune Dan Rusen, director de marketing și operațiuni al Microsoft România, într-o conferință online organizată de BCR.
Pandemia COVID-19 a dus la creșterea timpului petrecut de români pe Youtube, care a depășit 10 milioane de utilizatori zilnic.
Parlamentul, prin votul final al Camerei Deputaților, a adoptat marți noul proiect legislativ al senatorului Daniel Zamfir, prin care este permis consumatorilor datornici să își vândă bunul luat în leasing deși nu sunt proprietari, cu scopul stingerii creditului. După ce Curtea Constituțională a declarat neconstituțional un proiect depus anterior de senator, acesta a inițiat din nou proiectul care reglementează leasing-ul, dar a renunțat la prevederile care elimină caracterul de titlu executoriu al contractelor în cazul persoanelor fizice, precum și la limitarea penalităților în cazul rezilierii contractului de leasing.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2488 | -0.0093 | -0.18 % |
| 1 USD | 4.5102 | -0.0121 | -0.27 % |
| 1 GBP | 6.0718 | -0.0059 | -0.10 % |
| 1 CHF | 5.7242 | -0.0023 | -0.04 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro