
Grupul britanic Volex, printre principalii furnizori de ansambluri de cabluri la nivel mondial, a cumpărat producătorul compatriot de cabluri și conectori GTK, cu activități de producție în Marea Britanie și România, într-o tranzacție de numerar și acțiuni evaluată la aproximativ 14,3 milioane de lire sterline (15,83 milioane euro).
Acțiunile europene și-au reluat declinul joi, în linie cu piețele asiatice, investitorii fiind dezamăgiți de comentariile băncii centrale americane cu privire la ritmul înăspririi politicii monetare în 2019.
Compania britanică GlaxoSmithKline (GSK) și grupul american Pfizer au ajuns la un acord pentru combinarea diviziilor de consumer healthcare într-o societate mixtă cu vânzări anuale de aproape 13 miliarde de dolari, care va fi listată pe bursa londoneză.
Furnizorul român de materiale pentru industria publicitară Verla, care a abandonat recent negocierile privind o eventuală trecere în proprietatea francezilor de la Antalis, estimează o creștere de 10% a cifrei de afaceri anul viitor, până la pragul de 10 milioane de euro.
Acțiunile proprietarului BCR, grupul austriac Erste Group Bank AG, și cele ale rivalului Raiffeisen Bank International se depreciază puternic miercuri, după măsurile anunțate de Guvernul României privind introducerea taxei pe activele bancare. Erste și Raiffeisen au o prezență importantă în Europa Centrală și de Est, iar investitorii sunt îngrijorați că taxele din sectorul bancar pregătite de autoritățile de la București vor reduce substanțial veniturile celor două grupuri. Potrivit unei analize Profit.ro, băncile prezente în România vor fi taxate la volumul activelor la o cotă care este și cea mai ridicată din Uniunea Europeană și depășește chiar și taxarea introdusă de Ungaria în 2010, care a adus pierderi sistemului bancar.
Sberbank, cea mai mare bancă din Rusia, analizează o eventuală vânzare a participației deținute la retailerul croat Agrokor, în prezent în curs de redresare financiară după ce a intrat sub controlul statului din cauza datoriilor acumulate.
Acțiunile europene au început tranzacțiile de marți în scădere, extinzând declinul început la mijlocul săptămânii trecute, în contextul unui nou val de vânzări pe Wall Street, precipitat de temerile privind încetinirea economiei globale.
Comisia Europeană a amendat compania bulgară cu capital de stat din domeniul energiei Bulgarian Energy Holding (BEH) cu peste 77 milioane de euro, din cauză că a blocat accesul competitorilor la infrastructura de gaze naturale, cu încălcarea regulamentelor Uniunii Europene.
Guvernul României trebuie să recupereze ajutoare de stat considerate incompatibile în valoare de aproximativ 335 milioane de euro de la Oltchim, potrivit rezultatelor unei anchete a Comisiei Europene.
Compania canadiană Gabriel Resources, principalul acționar al Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), vrea să atragă până la 20 de milioane de dolari de la acționari printr-un plasament privat la care vor participa inclusiv “persoane din interiorul companiei”, fondurile urmând să fie folosite pentru acoperirea costurilor cu litigiul împotriva statului român și pentru finanțarea capitalului de lucru. Acțiunile companiei s-au depreciat cu peste 12% pe bursa din Calgary.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
1 EUR | 5.0694 | -0.0013 | -0.03 % |
1 USD | 4.3258 | -0.0139 | -0.32 % |
1 GBP | 5.8565 | -0.0039 | -0.07 % |
1 CHF | 5.4221 | -0.0069 | -0.13 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro