
După debutul la nivel european a celui mai ieftin Symbioz, noua versiune intitulată Evolution a fost lansată și în România. Prețul pe piața noastră coboară periculos de mult, la nivelul unui Duster hibrid bine echipat.
Ford Ranger a lansat oficial pe piațaă primul pickup hibrid cu încărcare din Europa, bazat pe o combinație de motor termic, motor electric și o baterie care oferă nu doar energia necesară propulsiei, ci și o sursă de curent pentru diferite activități.
Constructorul german BMW și-a reorganizat echipa de design și a reușit să-l recruteze pe Maximilian Missoni, cel care a condus până acum departamentul de design al Polestar, după ce anterior a fost șef design exterior la Volvo. El se va ocupa de modelele de lux ale bavarezilor.
Horse Powertrain, divizia de motoare a Renault, cu uzină la Mioveni, pe platforma Dacia, a anunțat începerea producției unui motor cu funcție de range extender, derivat din motorul de un litru, care se produce și în România.
Volkswagen și-a mutat pentru moment atenția de la mașinile electrice și se concentrează pe lansarea de motorizări hibrid, care în acest moment sunt foarte cerute de piață. Potrivit unor informații din China, compania germană a dat startul a trei noi automobile, toate hibrid, ce sunt dezvoltate împreună cu FAW, unul dintre partenerii locali.
Dacia a lansat noul SUV Duster în Marea Britanie, odată cu pregătirea startului producției versiunii cu volan pe dreapta, care va ajunge ulterior și pe alte piețe, inclusiv în Australia, dar cu sigla Renault. Prețul de lansare în regat este cu mult mai mare decât cel din Uniunea Europeană, probabil din cauza costurilor suplimentare, dar și pentru că piața are un potențial mult mai ridicat.
SUV-ul Renault Symbioz, un concurent direct pentru Dacia Duster, fiind totodată o versiunea mai lungă a lui Captur (în faza de proiect a fost botezat multă vreme Grand Captur), s-a lansat pe piață exclusiv cu motorul E-Tech hybrid 145. Acum, Renault anunță noi versiuni, mai ieftine, inclusiv cu motoare mild-hybrid, similare cu cele de pe Duster.
Ampla campanie de rechemare a mașinilor BMW, din cauza unei posibile defecțiuni a frânelor a generat o altă problemă pentru constructorul german. Acesta a fost nevoit să oprească liniile de producție ale uzinei din Dingolfing, pentru mai multe zile.
Unul dintre directorii companiei chineze SAIC a declarat într-un interviu că prima baterie cu electrolit solid pe care a dezvoltat-o intern va fi lansată pe un model MG chiar în 2025. El a spus și care va fi autonomia oferită de această baterie revoluționară.
Cel mai vândut automobil electric de la Volkswagen, ID.4, face obiectul unei rechemări cauzate de o posibilă defecțiune a mânerelor ușilor. Riscurile sunt foarte mari, pentru că pot duce la accidentări grave.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2488 | -0.0093 | -0.18 % |
| 1 USD | 4.5102 | -0.0121 | -0.27 % |
| 1 GBP | 6.0718 | -0.0059 | -0.10 % |
| 1 CHF | 5.7242 | -0.0023 | -0.04 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro